Strona 1 z 1

Ciężarówka na panelach.

Post: pt sie 11, 2017 3:13 pm
autor: Andrzej555
Cześć. Stoję przed pewnym zadaniem. Mój dobry kolega obsługuje różne imprezy, gdzie korzysta z nagłośnienia i różnych sprzętów. Jest teraz na etapie zakupu pojazdu do obsługi tego - na razie jedyne co ustalone, to 24V w instalacji.

A teraz o co chodzi: dotychczasowe auto miało dołożony drugi alternator, a pierwszy był wymieniony na mocniejszy. Auto musiało stać na włączonym silniku, aby doładowywać dodatkowe akumulatory, z których prąd płynął do obsługiwanych komponentów (głośniki, sprzęt nadawczy, trochę wyświetlaczy - obsługuje imprezy sportowe). Wpadliśmy na pomysł, aby tą energię czerpać ze słońca. Mamy do zabudowania ok 7-8 metrów kwadratowych auta, warto więc pomyśleć o fotowoltanice.

Temat jest dla mnie świeży, stąd liczę na pomoc - na tą inwestycję mamy ok 15-18 tysięcy złotych (tyle zostanie z kredytu samochodowego, a musimy to przeznaczyć na auto). Najwyżej się "dołoży". Powiedzcie mi proszę: jak się za to zabrać? Kupuję załóżmy 10 paneli z celami monokrystalicznymi. Do tego kontroler MPPT. Włączam to równolegle w akumulator - czy to wystarczy? Do tej pory widziałem, że wszelkie zabudowy kamperów są odizolowane od instalacji właściwej pojazdu - działały sobie osobno. Ja chcę to włączyć w instalację pojazdu, odciążyć alternatory i nie posiadać konieczności trzymania włączonego pojazdu na postoju.

Ja wiem, "przeczytaj forum" i tak dalej, ale obracamy "cudzą kasą" i chciałbym jednak nie ufać świeżo poznanej wiedzy i komponować jej samemu. Ktoś coś? Wskazówki? Może komuś się obił o oczy taki projekt?

Z góry dziękuję!

Re: Ciężarówka na panelach.

Post: śr sie 16, 2017 10:36 am
autor: Waluszek
Witaj, Moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł, panele są dosyć kapryśne (mam na myśli pogodę).

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem był by wygłuszony agregat prądotwórczy. Pamiętać należy tylko o tym iż musi to być urządzenie z prądnicą inwerterową, bardzo dobrze sprawdzają się rozwiązania hondy, czy Kipora. Z tego typu rozwiązań korzystają np. wozy transmisyjne telewizji.Agregat Hondy 2KW inwerterowy wygłuszony, to koszt w granicach 3 tyś. A jeżeli to ma być rozwiązanie super bezpieczne pod względem przerw w zasilaniu podczas imprezy, to można zastosować odpowiedni UPS i zasilać go z Agregatu, albo z akumulatorów samochodowych.

Po za tym nie podałeś w swoim poście jaki ma pobór prądu sprzęt którego używasz.

Tak czy siak rozwiązania o których piszę, będą sporo tańsze i mniej problematyczne a przede wszystkim pewniejsze, niż instalacja paneli na dachu autka.

Pozdrawiam

Re: Ciężarówka na panelach.

Post: śr sie 16, 2017 10:57 am
autor: Andrzej555
Hej,
Dziękuję za odpowiedź :) Do tej pory agregat obecny ma na tabliczce znamionowej wybite 9,8kW. Zmierzony pobór w peaku to 1650W skaczące chwilowo do 1850W przy załączeniu niektórych systemów (stabilnie nie przekracza 1650W).

Natomiast bardzo dążymy w kierunku paneli - to ma również zadziałać marketingowo ;)