• Advertisement

Inwerter on-grid i awaria sieci energetycznej

Dział dotyczący inwerterów fotowoltaicznych. Dyskusje o doborze odpowiedniego inwertera i problemach z inwerterami - PVforum.pl

Inwerter on-grid i awaria sieci energetycznej

Postautor: Rafal_K » śr lis 15, 2017 4:02 pm

Witam,

Moja gmina uruchomiła właśnie projekt dofinansowania instalacji fotowoltaicznych (dopłata z UE w wysokości 74-85%).
Na spotkaniu instalatorzy PV opowiadali nam jak wygląda taka instalacja i padło takie stwierdzenie, że inwerter on-grid wyłącza się gdy wykrywa awarię sieci energetycznej. Jest to podobno wymagane z powodu bezpieczeństwa pracowników zakładu energetycznego.
Niestety w mojej miejscowości sytuacja jest taka, że awarię sieci mamy średnio 3-4 razy w tygodniu. Więc nie bardzo mi się podoba sytuacja, że mimo tego że moje panele będą produkować energię to i tak nie będę mógł z niej korzystać.
Doczytałem, że rozwiązaniem może być tutaj zakup inwertera hybrydowego i baterii akumulatorów. Niestety znacznie zwiększa to koszt instalacji (tak na oko dodatkowe 15K zł dla małego domu jednorodzinnego 3000kWh/rok) no i oczywiście wymaga wymiany akumulatorów po paru latach.

Zastanawiam się czy jest jakaś trzecia droga.

Wyłączanie się inwertera on-grid w przypadku awarii sieci wydaj mi się dość idiotycznym rozwiązaniem.
Z dwóch powodów:
  • Właściciel nie może korzystać z własnej energii w przypadku awarii sieci, zarówno tych drobnych jak i dużych (np. klęski żywiołowe)
  • Jeśli z jakiegoś powodu zabezpieczenie inwertera zawiedzie i spowoduje to porażenie elektryczne pracownika zakładu energetycznego to właściciel inwertera może mieć z tego powodu sprawę sądową i liczne nieprzyjemności. Pewnie to samo dotyczy domowych agregatów spalinowych.
Czy nie ma takiej możliwości aby tego typu zabezpieczenie znajdowało się wewnątrz licznika energii elektrycznej? Przykładowo można było by zastosować galwaniczne odłączenie domowej sieci energetycznej od sieci zewnętrznej (zespół przekaźników).
Rozwiązało by to obydwa problemy wymienione powyżej i było pewnie znacznie tańsze niż inwerter hybrydowy z akumulatorem. Dodatkowo tego typu liczniki energii mogły być używane w przypadku instalacji domowych z automatycznymi agregatami prądotwórczymi.
Czy istnieją tego typu rozwiązania? Czy problemem może być tutaj re-synchronizacja inwertera z siecią energetyczną w momencie ponownego włączenia zasilania w sieci?
Rafal_K
 
Posty: 1
Rejestracja: wt lis 14, 2017 6:42 pm

Advertisement

Re: Inwerter on-grid i awaria sieci energetycznej

Postautor: niepalesmieciami » ndz lis 19, 2017 9:51 am

Takie a nie inne przepisy nie są przypadkowe, proszę mi uwierzyć. Kolega pisze "Jeśli z jakiegoś powodu zabezpieczenie inwertera zawiedzie..."
Turbiny wodne stosują zwykle inny sposób synchronizacji z siecią niż małe inwertery PV i przez to nie są tak proste w nadzorze, jednak zabezpieczenie współczesnego inwertera on-grid PV to nie jakiś osobny blok, bezpiecznik itp. To integralna część programu procesora który jednocześnie śledzi stan sieci elektrycznej i na tej podstawie wprowadza energię do sieci. Trzeba naprawdę celowo źle zaprojektować falownik aby takie zabezpieczenie czasem nie działało. Każde zabezpieczenie zupełnie niezależne od inwertera nie byłoby tak pewne w działaniu.

Niestety na rynku jest dostępny przynajmniej jeden model falownika który jest zaprojektowany do pracy zarówno w off-grid jak i jako zwyczajny on-grid (nie chodzi mi tu o falownik hybrydowy). To urządzenie przełączone w tryb off-grid i podłączone do działającej sieci "wyrzuci" nam natychmiast bezpieczniki. Niestety jeśli sieć nie dostarcza energii i jest słabo obciążona to to cudo może zabić gościa pracującego na słupie.
Celowo nie podaję nazwy producenta bo uważam że to straszne że takie coś jest na rynku i posiada certyfikaty. Na szczęście to niszowy produkt mało znanego producenta który w tak pokraczny i niebezpieczny sposób chce łatwiej wejść na rynek.

Jeśli chodzi o off-grid to podtrzymanie niewielkiej lodówki i doładowanie telefonu można zrealizować dość tanio. Kilka lat temu pojawił się na rynku ciekawy polski produkt Multifal PV500. Podobno dobrej jakości. Obecnie nie wiem czy jest dostępny w handlu. To urządzenie potrafi na bieżąco doładowywać akumulator z paneli słonecznych.
przepraszam za wstawianie linków ale tak najłatwiej przekazać mi informację o tym produkcie:
aleo.com/pl/produkt/615234-inwerter-ups-multifal-pv-500
http://www.pspower.pl/pspower/files/MUL ... 140505.pdf

Zimą zdarza się że i cały tydzień brak słońca zatem nie jest to rozwiązanie idealne. Myślę że można zwiększyć czas działania przy słabym oświetleniu zamieniając 1 panel 250W zalecany przez producenta na dodatkową przetwornice o wyjściu 30V/10A i pobierająca energię z 6-7 paneli. Można porozmawiać z producentem Multifal o takim rozwiązaniu - czy nie utraci się gwarancji.
niepalesmieciami
 
Posty: 62
Rejestracja: czw gru 31, 2015 12:43 pm


Wróć do Inwertery

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

cron