Strona 1 z 2

Ocena instalacji

Post: śr maja 17, 2017 12:04 pm
autor: adamon
Witam ponownie w innym temacie prosiłem o ocenę instalacji którą zaproponowała mi firma Columbus .... - trochę się naczytałem o tej firmie.
Dlatego wybór padł na inną firmę i instalacja już jest zamontowana :)
Instalacja 5 kWP wschód - zachód, panele Futura Sun Fu 250p polikrystaliczne, Falownik Afore seria Anyhome HNS5000
Teraz zostało mi zgłosić do Taurona mikroinstalację.
Pytanie mam aktualnie taryfę G12e - zostawić ją czy zmienić na G11 ?
kilka fotek :

Obrazek

Obrazek


PS wyleciały zdjęcia, więc daję jeszcze raz

Re: Ocena instalacji

Post: śr maja 17, 2017 3:37 pm
autor: fronadum
Wg. mnie wszystko wygląda dobrze i prawidłowo :) Mam podobną strukturę domu. Zmień na G11.

Re: Ocena instalacji

Post: śr maja 17, 2017 5:05 pm
autor: ColumbusEnergy
Jako, że zostaliśmy wywołani do tablicy chętnie zadamy parę pytań i wyciągniemy parę wniosków odnośnie samej instalacji. Przede wszystkim: niestety, zastosowany w niej falownik (inwerter) nie jest najwyższej jakości. Dodatkowo, obok samych paneli widzimy jaskółkę. Czy jest Pan przekonany, że nie będzie ona zacieniać instalacji? Czy w takim razie zostały zastosowane optymalizatory? Panele są 3-busbarowe czy 4-busbarowe? I czy w tym przypadku nie można było zastosować paneli 270Wp? Ponadto, większość producentów zaleca rozdzielenie skrzynki z zabezpieczeniami DC i AC. W przypadku tej instalacji zrobione zupełnie inaczej.

Re: Ocena instalacji

Post: śr maja 17, 2017 9:31 pm
autor: adamon
Co do falownika się nie wypowiem bo się nie znam, jeżeli chodzi o jaskółki (wykusze) to jestem pewny, że nie zasłaniają, bo już 3 dni obserwuje całą instalacje, jest w takim miejscu, że tylko o godzinie 19.30 zasłania trochę dom na przeciwko, ale o 20 znów oświetla wszystkie panele.
Zabezpieczenie skrzynki mam jedno w skrzynce z moimi bezpiecznikami, a to jest już drugie zabezpieczenie.

Re: Ocena instalacji

Post: śr maja 17, 2017 10:33 pm
autor: Świerczewski
Jeśli odpowiedzialna firma to robiła, to jaskółka na pewno została przeanalizowana przez specjalny program, który pomaga montować tak panele aby sprawdzić stany zacienień.

Re: Ocena instalacji

Post: pn cze 05, 2017 5:16 pm
autor: adamon
fronadum pisze:Wg. mnie wszystko wygląda dobrze i prawidłowo :) Mam podobną strukturę domu. Zmień na G11.

Dlaczego na G11 ?
może mi to ktoś objaśnić ??
Mam G12e i jak zmienię nie będzie już powrotu do niej bo już jej nie ma w ofercie :(

Re: Ocena instalacji

Post: ndz cze 11, 2017 11:25 pm
autor: niepalesmieciami
Myślę że kolega Fronadum sugeruje przejście na G11 bo opłaty stałe są tam nieco niższe, tak na oko dla instalacji trójfazowej 50PLN rocznie, proszę mnie poprawić jak ktoś ma to lepiej wyliczone. Ja bym się powstrzymał ze zmianami bo być może kolejna nowelizacja ustawy OZE wprowadzi jakieś korzystne zmiany a różnica w opłatach stałych nie jest bardzo duża. Kiedyś wspominałem że w Tauron system opustów jest niekorzystny w taryfach G12. Ciągle jednak nie będzie gorzej niż w G11 (z dokładnością do opłaty stałej o której wspomniałem). Może ktoś z forumowiczów opowie jak to teraz jest z rozliczeniami PV w Tauronie? Ja ze swojej strony mogę tylko potwierdzić że w Energa maksymalny okres rozliczeniowy to tylko 2 miesiące, ale za to dzienna taryfa jest rozliczana w pierwszej kolejności z dziennym poborem i dopiero nadwyżki dziennej bilansują pobór nocnej. Przy okazji chciałem też zauważyć że na forum pojawiają się dziwne komentarze pewnej osoby jakoby w instalacji trójfazowej z inwerterem jednofazowym nie było bilansowania w postaci opustów 80%. Jest to wprowadzanie w błąd. w takiej instalacji jeśli została wyraźnie zgłoszona jako jednofazowa mikroinstalacja PV może nie być bilansowania w czasie rzeczywistym miedzy fazami przy odbiorze na innej fazie niż produkcja. Mamy wówczas stratę 20% lub 30%, jednak ciągle jakieś bilansowanie jest. Co gorsza w prawidłowo zgłoszonych mikroinstalacjach trójfazowych operatorzy zwykle również nie bilansują poboru w czasie rzeczywistym (niezgodnie z intencją ustawy OZE).

Re: Ocena instalacji

Post: pn cze 12, 2017 7:44 am
autor: adamon
Kolego niepalesmieciami napisz mi czy jak poprzekładam wszystkie prądożerne urządzenia na fazę na której jest produkcja, będzie dobrze ???
Nie wiem czy mam dobry tok rozumowania ?

Re: Ocena instalacji

Post: sob cze 17, 2017 8:21 pm
autor: niepalesmieciami
Dokładnie tak, jak się poprzekłada wszystkie prądożerne urządzenia na fazę na której jest produkcja, nie będzie strat na bieżącym bilansowaniu międzyfazowym (bo wszystko na jednej fazie). Oczywiście ciągle w przypadku poboru energii "z opustu", przy zbyt małej produkcji z PV strata będzie 20% lub 30% w zależności od instalacji ale to już inna bajka. Przy tym "przekładaniu" na jedną fazę trzeba pamiętać aby nie przekraczać mocy maksymalnej (jest to 1/3 mocy przyłączeniowej dla przyłącza trójfazowego). To jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa oraz teoretycznie ZE może ukarać jeśli będziemy przekraczać pobór. Dlatego jeśli mamy urządzenia które mają dużą moc ale są włączane rzadko i krótko (suszarka, odkurzacz) lub wyłącznie w nocy (oświetlenie) to można je pozostawić na innych fazach.

Re: Ocena instalacji

Post: pn cze 19, 2017 3:47 pm
autor: adamon
Dziś Tauron wymienił mi licznik na iskrę i w końcu instalacja zaczęła działać.
link do monitora:
http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=10128
jeszcze jedno pytanie:
Czy mogę cały dom podłączyć pod jedną fazę na której jest instalacja ???